
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Output Current | 1.2 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Power Dissipation | 1.9 W |
| Accuracy | 3 % |
| Power Dissipation | 4 W |
| Max Output Current | 1.2 A |
| Quiescent Current | 180 µA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 1.2 A |
| Reference Voltage | 800 mV |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 3 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 1.5 % |
| Line Regulation | 0.02 % |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 321
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42077
Ext.Price$0.42077
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42077 | $0.42077 |
| 10 | $0.33446 | $3.34460 |
| 25 | $0.30509 | $7.62725 |
| 50 | $0.27830 | $13.91500 |
| 100 | $0.25385 | $25.38500 |
| 300 | $0.24289 | $72.86700 |
| 500 | $0.23241 | $116.20500 |
| 1000 | $0.22019 | $220.19000 |
